Дошкільна освіта

Гайворонщини

Дошкільна освіта у процесі загального розвитку системи освіти в Україні на всіх етапах була її специфічною галуззю з властивими тільки для неї багатьма підходами в організації та управлінні.

З метою забезпечення якісної та доступної дошкільної освіти, виховання здорової та компетентної особистості в районі функціонує 22 ДНЗ: 17 дошкільних навчальних закладів загального розвитку та  5 дошкільних груп в складі НВК "загальноосвітній навчальний заклад І-ІІ ступенів – дошкільний навчальний заклад" сіл Берестяги, Котовка, Мощене, Соломія та Тополі.

У ДНЗ виховуються 1067 дітей (місто – 691, село – 376), 76 дітей дошкільного віку охоплені соціально-педагогічним патронатом.  З вересня 2011 року  працюють  2 групи з короткотривалим перебуванням дітей, які входять до складу Гайворонських дошкільних навчальних закладів № 3 та № 6 і знаходяться на правах оренди приміщення на базі навчально-виховного комплексу "Гайворонська гімназія – загальноосвітня школа № 5" та загальноосвітньої школи І-ІІІ ст.. № 1 м. Гайворон.

Усіма формами дошкільної освіти з 1 до 6 (7) років охоплено 85% від загальної кількості дітей відповідного віку (місто – 90%, село – 80%). З метою максимального охоплення дітей дошкільного віку і урізноманітнення різних форм здобуття дошкільної освіти районним відділом освіти, дошкільними навчальними закладами ведеться цілеспрямована робота щодо створення організаційно-педагогічних умов з питань підготовки до школи дітей п'ятирічного віку. У районі охоплено 100% дітей 5-річного віку дошкільним навчанням (місто – 100%, село – 100%).

Останнім часом простежується тенденція до підвищення попиту населення на дошкільну освіту. Зараз в цілому по районі на 100 місцях в дошкільних навчальних закладах виховуються 98 дітей (місто – 106, село – 85).

У ДНЗ працює 82 вихователів, із них 3 із званням "Вихователь-методист", 8 музичних керівників, 2 вихователя-методиста,  3 практичних психолога.

Вивчення роботи дошкільних закладів району показало, що робота педагогічних колективів спрямована на реалізацію основних засад Закону України "Про дошкільну освіту". На постійному контролі є питання виконання норм харчування, впровадження в практику роботи програми "Впевнений старт", виховання та навчання дітей в ДНЗ.

У навчально-виховний процес дошкільних навчальних закладів району впроваджуються елементи ТРВЗ та елементів технології розвитку творчої особистості за методикою Г.Альтшуллера; ейдетика; фізичний театр М.Єфименка.

Організовуючи навчально-виховний процес вихователі створюють такі умови, щоб дітям було цікаво навчатися та сприймати нову інформацію. Це такі вихователі як Третяк О.П., Косюга С.Ф., Грабова С.Г. (ДНЗ № 6 м. Гайворон), Качконоженко Л.Б., Бевзюк Л.Д. (ДНЗ  № 5 м. Гайворон), Коропець Г.А., Бойко Н.П., Цибак Т.В. (ДНЗ № 3 м. Гайворон), Курносенко Н.В., Скарбова С.К. (ДНЗ "Берізка" смт. Завалля) та ін. Вони враховують індивідуальні та вікові особливості дітей, використовують нетрадиційні прийоми подання і закріплення програмового матеріалу.

Відповідно до ст.21 Закону України  "Про дошкільну освіту" здійснюється державна атестація як основна форма державного контролю за діяльністю дошкільних навчальних закладів. Протягом 2012/2013 навчального року згідно перспективного плану по відділу освіти було здійснено атестаційну експертизу Хащуватського дошкільного закладу "Теремок" та Гайворонського дошкільного навчального закладу № 4 "Малятко". За результатами атестаційної експертизи вони визнані атестованими за рівнем дошкільної освіти.

У 2012/2013 навчальному році після довготривалої перерви на базі Гайворонського дошкільного навчального закладу № 6 "Веселка" відбувся районний конкурс "Вихователь року – 2013". У ньому взяли участь вихователі дошкільних навчальних закладів району. Переможцем конкурсу стала Качконоженко Любов Борисівна – вихователь Гайворонського дошкільного навчального закладу № 5 "Дзвіночок".